Jak wybrać imię dla dziecka?

Zanim w Polsce zapanowało chrześcijaństwo, dzieciom nadawano typowo słowiańskie imiona, które jednak nie zachowały się do dnia dzisiejszego.

Z nadawaniem imienia czekano zwykle jakiś czas (ze względu na dużą śmiertelność niemowląt). Potem zaczęło się pojawiać coraz więcej imion zaczerpniętych ze Starego i Nowego Testamentu (greckie, hebrajskie, germańskie). Kościół niejednokrotnie zabraniał używania tych, które nie „brzmiały” chrześcijańsko Duży wpływ na imiona miały również kraje sąsiednie.

Dwuczłonowe słowiańskie imiona (np. Bolesław) zarezerwowane były dla osób wysoko postawionych, chłopi posługiwali się krótszymi i prostszymi.

W okresie oświecenia zaczęto sięgać po imiona świeckie, często zapożyczane z literatury. W XIX w. zaczęto wracać do tradycji i rodzimych imion, do łask wracały te już dawno zapomniane, bywało, że odradzały się w nowej formie. W XX w. na szeroką skalę w Polsce pojawiają się imiona z języków zachodnich (zwłaszcza z niemieckiego, francuskiego i angielskiego). Imiona spolszczano, czasem skracano.

Od czego zależała popularność danego imienia w Polsce? Na początku przeważały rdzennie polskie słowiańskie imiona. Po wejściu chrześcijaństwa to ono zdobyło monopol na tę dziedzinę życia i przez długi czas wręcz niedozwolone były imię dla dziecka, którego nie można było znaleźć w Starym czy Nowym Testamencie. Dzisiaj tylko w krajach hiszpańskojęzycznych można znaleźć np. Jezusa.

Im więcej ludzie podróżowali, tym więcej nowości docierało też do naszego kraju. Znane dzieła literackie oraz postaci ze świata sztuki owocowały „wysypem” kolejnych imion w danych rocznikach.

Rozwój mediów miał swój wielki udział w popularyzacji niektórych imion. Wraz z kolejnymi serialami Urzędy Stanu Cywilnego przeżywały naloty rodziców, chcących nazwać swoje potomstwo na modłę zagranicznych bohaterów świata filmu, sportu, kultury, a czasem też i polityki. Przedszkola i podstawówki pełne są więc teraz Brajanów, Dżesik, Andżelik i Kevinów.

Z drugiej strony można zaobserwować zupełnie inny trend - powrót do tradycyjnych imion. Coraz więcej jest więc Zoś, Janków, Stasiów i Hanek. Imiona, które w poprzednich latach straciły na popularności, wracają do łask. Stanowią czasem „spadek” po dziadkach czy innych członkach rodziny.

Trendy dyktują również gwiazdy i postaci z pierwszych stron gazet. To one przecierają szlaki dla bardzo oryginalnych imion, ale i tych zapomnianych (czasem większą odwagą bywa nadanie dziecku imienia z wieloletnią tradycją niż silenie się na oryginalność typu Fabienne czy Etiennettee).

Wybór imienia dla dziecka to także znak świadomie przeżywanej wiary, to odwołanie się do świętego patrona. Przy sakramencie bierzmowania młody człowiek świadomie wybiera sobie świętego patrona. Przy chrzcie tego patrona wybierają rodzice.

Kościół często zaleca rodzicom, by obok modnego imienia, jeśli takie wybrali, dodali dziecku drugie imię, które jest imieniem świętego lub błogosławionego. Chodzi o to, by dziecko miało orędownika, patrona w Niebie. Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy wielką rzeszę świętych. Trzeba dotrzeć do życiorysu świętego, który szczególnie nas fascynuje, który jest patronem na nasze czasy, by był patronem dziecka, by pomagał mu w drodze przez życie.

Podczas Chrztu św. imię Pańskie uświęca człowieka i chrześcijanin otrzymuje swoje imię w Kościele. Może to być imię Świętego, to znaczy ucznia Chrystusa, którego życie było przykładną wiernością swemu Panu. Święty patron jest wzorem miłości i zapewnia wstawiennictwo u Boga. Prawo Kanoniczne wymaga, by rodzice i chrzestni zatroszczyli się, by nie nadawać dziecku imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu.

Bóg wzywa każdego po imieniu. Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi. Otrzymane imię pozostaje na zawsze. W Królestwie niebieskim zajaśnieje w pełnym blasku tajemniczy i niepowtarzalny charakter każdej osoby naznaczonej Bożym imieniem.

Gdyby rodzice chcieli nadać imię jeszcze nie uświęcone, jak na przykład niektóre imiona słowiańskie, to zalecane jest danie drugiego imienia chrześcijańskiego.

Warto zatem nie przywiązywać zbyt dużej uwagi do aktualnej mody, ale z drugiej strony, nie próbujmy wyszukiwać jakichś szczególnie wymyślnych imion... Dobrze, gdy imię ma jakąś historię, świętego, dobrze brzmi z nazwiskiem i, co ważne na początku, ładnie się zdrabnia.

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 196

Wczoraj 1239

Tydzień 1435

Miesiąc 13201

Ogółem 1301338

Currently are 10 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions