Grupy parafialne Dzieci Maryi

+ Odeszli do Ojca +

Wczoraj-Dziś

Rada Parafialna

Pismo Święte on-line

Filtr
 • Stanowisko Rady Parafialnej Parafii Niepokalanego Serca Maryi
  w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach
  w związku z odwołaniem Księdza Proboszcza
  Grzegorza Brzyszkowskiego.

   

  Rada Parafialna i parafianie Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach z niedowierzaniem i olbrzymim rozżaleniem przyjęli do wiadomości zaskakującą decyzję Arcybiskupa Metropolity Katowickiego o odwołaniu dotychczasowego Proboszcza Parafii Księdza Grzegorza Brzyszkowskiego. Decyzja ta jest tym bardziej bolesna, że jest nagła i niespodziewana, a w powszechnym odczuciu – krzywdząca i niesprawiedliwa, nosząca znamiona nieliczenia się z odczuciem parafian.
   
  Rada Parafialna pragnie podkreślić, że Ksiądz Proboszcz Grzegorz Brzyszkowski w ciągu 13 lat posługi kapłańskiej w tutejszej Parafii dokonał olbrzymiego dzieła – generalnego remontu budynku Kościoła, wybudowania nowego ołtarza głównego z monumentalną figurą Matki Boskiej, budowy domu parafialnego i pogrzebowego, odnowienia budynku plebanii, ogrodzenia i uporządkowania cmentarza, a także otoczenia kościoła, w szczególności urządzając obok budynku kościoła duży parking.

  Powyższych dzieł i prac remontowych Ksiądz Proboszcz dokonał olbrzymim wysiłkiem osobistym wykazując się wielkim zaangażowaniem organizacyjnym i koncepcyjnym oraz dużą wytrwałością w dążeniu do osiągnięcia celu. Spotkało się to z powszechną akceptacją i uznaniem parafian, jednocześnie skonsolidowało to społeczność parafialną.

  W okresie sprawowania obowiązków Proboszcza w naszej Parafii ksiądz Grzegorz Brzyszkowski zapisał się jako znakomity teolog wygłaszając kazania na wysokim poziomie i trafiające do każdego, organizował życie kościelne ukierunkowując poszczególne organizacje i grupy modlitewne działające przy Parafii, a także był autentycznym przewodnikiem duchowym dla swoich parafian.

  Decyzja o odwołaniu Go z pełnienia obowiązków proboszcza nastąpiła w czasie, kiedy zaplanowane były dalsze ważne dla Parafii prace związane z wymianą ławek, dokończeniem prac remontowych w budynku kościoła, wymianą organów, potrzebą generalnego remontu budynku plebanii oraz kapliczek. Powyższe prace miały rozpocząć się w najbliższym czasie, a niektóre rozpoczęte nie zostały dokończone.

  W przekonaniu Rady Parafialnej Ksiądz Proboszcz zasługiwał na chwilę odpoczynku i wytchnienia, którego nie mógł zaznać w ciągu całego okresu pełnienia obowiązków proboszcza, gdyż ciągle coś się remontowało, budowało, naprawiało, trzeba było wszystkiego doglądać, martwić się o pokrycie kosztów i rozpoczynać nowe prace.

  Ta nagła decyzja Księdza Arcybiskupa uniemożliwiła również Proboszczowi pożegnanie się z parafianami i z instytucjami oraz organizacjami, z którymi na co dzień blisko współpracował, gdyż nastąpiła w okresie wakacyjnym i zobowiązywała Proboszcza do przekazania obowiązków następcy w niezwykle krótkim terminie.

  Powszechną wolą parafian było, ażeby zwrócić się do Księdza Arcybiskupa w tej sprawie. Szanujemy jednak postanowienie Księdza Proboszcza, aby nie kierować wprost do Księdza Arcybiskupa żadnych pism oraz w inny sposób nie wyrażać protestów, gdyż - jak oświadczył - obowiązuje go posłuszeństwo względem biskupa diecezjalnego.

  Oświadczenie Rady Parafialnej ma na celu zarówno zaakcentowanie wielkiej roli, którą Ksiądz Proboszcz spełniał przez cały okres posługi kapłańskiej w Kokoszycach, jak również olbrzymie rozżalenie z decyzji Księdza Biskupa. Rada Parafialna pragnie podkreślić olbrzymią więź ze swoim duszpasterzem podkreślając, że takie stanowisko i wyrazy solidarności wykazują wszyscy parafianie.

  Szczęść Boże Księdzu Proboszczowi, opieki Matki Boskiej i wielu łask bożych w posłudze kapłańskiej w nowej Parafii.
  Kokoszyce, lipiec 2014 r.
 • ImageOd 29.07. – 2.08. pod hasłem „Maryjo naucz nas pięknego życia”  odbędzie się 64 Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka z Rybnika na Jasną Górę. W tym roku grupa 5 – pszowska, wyruszy po raz pierwszy z samego Pszowa już dzień wcześniej we wtorek 28.07. 1 sierpnia o godz. 15.00 abp Damian Zimoń odprawi na Wałach Jasnogórskich Mszę św. w intencji pielgrzymów. Numery telefonów kontaktowych pod którymi można uzyskać dodatkowe informacje: kierownik całej pielgrzymki: ks. Marek 607 162 073 i kierownik grupy 5: ks. Radek 668 964 667. Więcej informacji na stronie www.pielgrzymka.rybnik.pl
 • Jasna GóraW dniach 30.07. – 3.08. pod hasłem „Jesteśmy uczniami Chrystusa” odbędzie się 63 Piesza Archdicezjalna Pielgrzymka z Rybnika na Jasną Górę. Informacje na temat pielgrzymki znajdują się na stronie: www.pielgrzymka.rybnik.pl
 • ImageDziś z okazji przypadającego w minioną piątek święta patrona kierowców św. Krzysztofa po każdej Mszy św. poświęcone zostały pojazdy mechaniczne a kierowcom oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego udzielono specjalnego błogosławieństwa.


  Modlitwa kierowcy
  O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

 • ImageW świecie, w którym żyjemy, wzmocnienie ciała i ducha jest niemal niezbędne, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w mieście, gdzie warunki życia i jego nierzadko szaleńcze tempo pozostawiają mało miejsca na wyciszenie, refleksję, odprężający kontakt z przyrodą. Wakacje to również dni, kiedy można poświęcić więcej czasu modlitwie, lekturze i rozważaniom nad głębokim sensem życia, w pogodnej atmosferze, jaką stwarza życie rodzinne i przebywanie z najbliższymi. Czas wakacji to także wyjątkowa okazja, by kontemplować sugestywne piękno przyrody, wspaniałą «księgę» dostępną dla wszystkich, dużych i małych. W kontakcie z przyrodą człowiek widzi siebie we właściwych proporcjach, odkrywa, że jest stworzeniem, małym a zarazem wyjątkowym, «zdolnym odkryć Boga», ponieważ jego duch otwarty jest na Nieskończoność. Przynaglany pytaniem o sens, które nurtuje ludzkie serce, dostrzega on w otaczającym go świecie ślad dobra, piękna i Bożej Opatrzności, i niemal spontanicznie otwiera się na uwielbienie i modlitwę.

  Benedykt XVIWakacje z Bogiem
  Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 17 lipca 2005 — Les Combes
  Fragment za portalem:  www.opoka.org.pl

 • ImageDziś z okazji przypadającego w minioną środę święta patrona kierowców św. Krzysztofa po każdej Mszy św. poświęcone zostały pojazdy mechaniczne a kierowcom oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego udzielono specjalnego błogosławieństwa

  Modlitwa kierowcy
  O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

  Image

 • ImageProgram rekolekcji zamkniętych w roku 2007


  w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej
  im. Bpa Stanisława Adamskiego w Kokoszycach.

  ul. Pałacowa 53, 44-373 Wodzisław Śl.-Kokoszyce
  tel. 032/ 456 14 97

plcsenfrdeuk

Różaniec

rozaniecm

Twoja krew

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

II Synod Archidiecezji Katowickiej

Radio Opoka.fm

Synod Katowice

 

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 8

Wczoraj 808

Tydzień 816

Miesiąc 4111

Ogółem 799404

Currently are 12 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions