Stanowisko Rady Parafialnej Parafii Niepokalanego Serca Maryi
w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach
w związku z odwołaniem Księdza Proboszcza
Grzegorza Brzyszkowskiego.

Rada Parafialna i parafianie Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach z niedowierzaniem i olbrzymim rozżaleniem przyjęli do wiadomości zaskakującą decyzję Arcybiskupa Metropolity Katowickiego o odwołaniu dotychczasowego Proboszcza Parafii Księdza Grzegorza Brzyszkowskiego. Decyzja ta jest tym bardziej bolesna, że jest nagła i niespodziewana, a w powszechnym odczuciu – krzywdząca i niesprawiedliwa, nosząca znamiona nieliczenia się z odczuciem parafian.

Rada Parafialna pragnie podkreślić, że Ksiądz Proboszcz Grzegorz Brzyszkowski w ciągu 13 lat posługi kapłańskiej w tutejszej Parafii dokonał olbrzymiego dzieła – generalnego remontu budynku Kościoła, wybudowania nowego ołtarza głównego z monumentalną figurą Matki Boskiej, budowy domu parafialnego i pogrzebowego, odnowienia budynku plebanii, ogrodzenia i uporządkowania cmentarza, a także otoczenia kościoła, w szczególności urządzając obok budynku kościoła duży parking.

Powyższych dzieł i prac remontowych Ksiądz Proboszcz dokonał olbrzymim wysiłkiem osobistym wykazując się wielkim zaangażowaniem organizacyjnym i koncepcyjnym oraz dużą wytrwałością w dążeniu do osiągnięcia celu. Spotkało się to z powszechną akceptacją i uznaniem parafian, jednocześnie skonsolidowało to społeczność parafialną.

W okresie sprawowania obowiązków Proboszcza w naszej Parafii ksiądz Grzegorz Brzyszkowski zapisał się jako znakomity teolog wygłaszając kazania na wysokim poziomie i trafiające do każdego, organizował życie kościelne ukierunkowując poszczególne organizacje i grupy modlitewne działające przy Parafii, a także był autentycznym przewodnikiem duchowym dla swoich parafian.

Decyzja o odwołaniu Go z pełnienia obowiązków proboszcza nastąpiła w czasie, kiedy zaplanowane były dalsze ważne dla Parafii prace związane z wymianą ławek, dokończeniem prac remontowych w budynku kościoła, wymianą organów, potrzebą generalnego remontu budynku plebanii oraz kapliczek. Powyższe prace miały rozpocząć się w najbliższym czasie, a niektóre rozpoczęte nie zostały dokończone.

W przekonaniu Rady Parafialnej Ksiądz Proboszcz zasługiwał na chwilę odpoczynku i wytchnienia, którego nie mógł zaznać w ciągu całego okresu pełnienia obowiązków proboszcza, gdyż ciągle coś się remontowało, budowało, naprawiało, trzeba było wszystkiego doglądać, martwić się o pokrycie kosztów i rozpoczynać nowe prace.

Ta nagła decyzja Księdza Arcybiskupa uniemożliwiła również Proboszczowi pożegnanie się z parafianami i z instytucjami oraz organizacjami, z którymi na co dzień blisko współpracował, gdyż nastąpiła w okresie wakacyjnym i zobowiązywała Proboszcza do przekazania obowiązków następcy w niezwykle krótkim terminie.

Powszechną wolą parafian było, ażeby zwrócić się do Księdza Arcybiskupa w tej sprawie. Szanujemy jednak postanowienie Księdza Proboszcza, aby nie kierować wprost do Księdza Arcybiskupa żadnych pism oraz w inny sposób nie wyrażać protestów, gdyż - jak oświadczył - obowiązuje go posłuszeństwo względem biskupa diecezjalnego.

Oświadczenie Rady Parafialnej ma na celu zarówno zaakcentowanie wielkiej roli, którą Ksiądz Proboszcz spełniał przez cały okres posługi kapłańskiej w Kokoszycach, jak również olbrzymie rozżalenie z decyzji Księdza Biskupa. Rada Parafialna pragnie podkreślić olbrzymią więź ze swoim duszpasterzem podkreślając, że takie stanowisko i wyrazy solidarności wykazują wszyscy parafianie.

Szczęść Boże Księdzu Proboszczowi, opieki Matki Boskiej i wielu łask bożych w posłudze kapłańskiej w nowej Parafii.
Kokoszyce, lipiec 2014 r.