KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO PRZED
UROCZYSTOŚCIAMIBOŻEGO CIAŁA I SETNEJ ROCZNICY
POWROTU GÓRNEGO ŚLĄSKA DO POLSKI

Drodzy Diecezjanie!

W czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu szczególną formą świadectwa naszej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu są procesje organizowane zarówno w parafiach, jak i w poszczególnych miejscowościach. Zachęcam wszystkich serdecznie do aktywnego włączenia się w przygotowania do uroczystości Bożego Ciała, m.in. poprzez odpowiednie udekorowanie tras przejścia procesji, w czasie której – przy czterech ołtarzach - będziemy powierzali Bogu przez Chrystusa nas samych, nasze domy i mieszkania, miejsca pracy, szkoły i szpitale oraz urodzaje ziemi. Najbardziej jednak wskazanym przygotowaniem niech będzie pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty, a potem przyjęcie eucharystycznego Pokarmu, który „daje życie” i umocnienie świadomości, że jesteśmy „posłani w pokoju Chrystusa”. Serdecznie zachęcam do wspólnotowego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach eucharystycznych. Symbolizują one i wyznaczają kierunek chrześcijańskiego życia. Od chwili naszego chrztu św. idziemy przez życie z Chrystusem, który zapewnia: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Bądźmy i my z Nim, ucząc się eucharystycznego stylu życia, wrażliwego na polecenie Chrystusa: „Wy dajcie im jeść”.
 
Bracia i Siostry!
Już niebawem, w niedzielę 19 czerwca, będziemy obchodzić setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski. Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków. W związku z tymi historycznymi wydarzeniami zapraszam do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę 19 czerwca br. o godz. 10.30 w katowickiej katedrze z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaproszenie do udziału w tym dziękczynieniu niech wybrzmi szczególnie dobitnie w miejscowościach i parafiach naszej archidiecezji, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu. Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem Prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas.
 
Zachęcam do pielgrzymowania w niedzielę 19 czerwca do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezus Chrystusa Króla Wszechświata, otwierającego w tympanonie swoje ramiona do wszystkich i zapraszającego wezwaniem: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Życząc spokojnej, rodzinnej niedzieli, z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
 
 
Katowice, 9 czerwca 2022 r.
VA I – 52/22
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 493

Wczoraj 2439

Tydzień 2932

Miesiąc 19616

Ogółem 1406157

Currently are 19 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions