17.07.2016r.

1. XVI Niedziela Zwykła. Ewangelia przywołuje znane nam dwie siostry - Marię i Martę goszczące w swoim domu Jezusa. Ich różne postawy nie muszą być sobie przeciwstawne, ale powinny się uzupełniać. Wiemy, że kiedy już wysłuchamy Słowa Bożego, to zaraz potem trzeba przejść do czynów.

2. Kolekta dzisiejszej i kolejnych niedziel lipca jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za każdą z serca złożoną lub przelaną ofiarę.

3. Przed nami Światowe Dni Młodzieży. Już w najbliższą środę przybędą do naszego dekanatu młodzi ludzie z Niemiec i Portugalii. Niestety w naszej parafii nie będziemy gościć pielgrzymów. Powodem jest mniejsza liczba pielgrzymów przyjeżdżająca na ŚDM w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Pielgrzymi będą przebywać w parafiach, które zadeklarowały przyjęcie większej ilości pielgrzymów. Jednak wszyscy jesteśmy zaproszeni do wspólnego przeżywania spotkań dekanalnych z naszymi gośćmi. Dokładny plan takich spotkań możemy znaleźć w gablotce i na stronach naszej parafii oraz parafii goszczących młodych ludzi. Możemy wspólnie przeżywać planowane Eucharystie - szczególnie tę w piątek o godz. 8:00 w Bazylice Pszowskiej dla Pielgrzymów i całego Dekanatu Pszów. Po Mszy św. pójdziemy z naszymi gośćmi na Dekanalną Drogę Krzyżową na Kalwarię. Przybądźmy tez licznie na sobotni Koncert w Rydułtowach (na Rydułtowskich Błoniach – za probostwem) w godz. 18:00 – 21:30. Tam też przewidziany jest posiłek.

4. Centralnym punktem Dni w Diecezji będzie spotkanie na lotnisku Muchowiec w Katowicach, w sobotę 23 lipca. Program: 15:oo – prezentacja wspólnot międzynarodowych; 16:15 – widowisko Góra Karmel; 17:3o – Msza św.; 20:oo – koncert. Organizatorzy informują, że dojazd samochodami osobowymi na lotnisko będzie niemożliwy ze względu na zmianę organizacji ruchu. Samochody osobowe można będzie parkować w centrum Katowic oraz na parkingach w Strefie Kultury (okolice „Spodka”), a także przy cmentarzu komunalnym (ul. Murckowska). KZK GOP uruchomi dodatkowe autobusy, które darmowo dowiozą uczestników wydarzenia na lotnisko Muchowiec, a po zakończeniu spotkania na parkingi. Będzie również możliwość skorzystania z dodatkowych darmowych pociągów Kolei Śląskich na trasie Katowice – Ruda Śl., Katowice – Rybnik, Katowice – Tychy.

5. Pragnę z całego serca podziękować pięciu rodzinom naszej parafii, które wyraziły gotowość przyjęcia pod swój dach gości ŚDM. Powyższa sytuacja nie dała im możliwości zrealizowania tego uczynku miłości, jednak sama gotowość i wszelkie ich przygotowania są wystarczające, aby podziękować za to świadectwo - tym bardziej, że tak niewielu wyraziło swoją chęć do przyjęcia pielgrzymów. Dziękuję za pozytywną odpowiedź!

6. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca poświęcony tajemnicy Miłosierdzia Bożego.

7. Najnowszy Gość Niedzielny podejmuje tematykę ŚDM. Jest w nim plan przygotowanych spotkań i imprez związanych z wizytą pielgrzymów w naszej archidiecezji. Znajdziemy też artykuł o nowym klasztorze Trapistów w Czechach. Ponadto: Jak pomagać rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach oraz Ścinać czy leczyć? - o drzewach w Puszczy Białowieskiej, które przegrywają z kornikami.

8. Proszę odbierać wygłoszone zapowiedzi przedślubne. (32/4562174)