NA WIELKANOC 12.04.2020 ROKU

1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Roku Pańskiego 2020. Alleluja! Nasz Pan jest Panem Życia! Jezus żyje i prowadzi nas do Nowego Życia. Wspólnie prośmy o mądrość czerpania z Bożej Prawdy, Miłości i Pokoju, aby postępować razem na drodze zbawienia. Dzisiaj o 10:3o na żywo transmitujemy z naszego parafialnego kościoła Mszę św. - wyczekując dnia, kiedy ta świątynia wypełni się naszą świętą obecnością. Prośmy, aby było to możliwe wcześniej niż później.

2. Dla potomnych, aby przeczytali po latach: Tegoroczne Triduum Paschalne przyszło nam przeżywać w okolicznościach bezprecedensowych. Nie było możliwe przeprowadzenie w normalnych warunkach spowiedzi św., obchodu chorych, poświęcenia pokarmów, czy adoracji krzyża. Obrona przed wirusem i jego rozprzestrzenianiu się wymusiła wyjątkowe, ale i konieczne zmiany w naszym sposobie świętowania. Unikamy odwiedzin. Zapamiętamy to na długie lata. Natomiast jednoczymy się z Bogiem i ludźmi na płaszczyźnie duchowej. Jednocześnie nosimy w sercu pragnienie sakramentalnego spotkania z Bogiem i czekamy na wspólne Święte Zgromadzenie. To prawdziwa tęsknota za Żywym Kościołem, który jakże często był przez wielu lekceważony. Proszę Boga, aby te wydarzenia zrodziły w nas refleksję i tęsknotę za tym, co przez lata było takie oczywiste, a dziś jest przez nas upragnione.

3. Codziennie o 20:15 ma miejsce minutowe bicie dzwonów. Niech będzie ono znakiem naszej jedności w koniecznym odosobnieniu i niech przypomina o modlitwie w naszych rodzinach. Siedząc przed telewizorem wspólnie przeżywajmy transmitowane nabożeństwa nie wykonując w tym czasie innych czynności. Modlitwa da nam pokój serca i umocnienie.

4. Msze święte do odwołania są odprawiane bez wiernych w pustym kościele. Stypendia mszalne proszę przelać na konto parafii podając w tytule o jaką mszę chodzi. Można to też uczynić osobiście w formie uzgodnionej telefonicznie. Konto parafii: 08 1020 2472 0000 6702 0019 6238.

5. Dziękuje w imieniu całej parafii: panu informatykowi Tadeuszowi i panu organiście Łukaszowi za to, że umożliwiają nam transmisje na żywo Mszy św. niedzielnej i Liturgii Triduum Paschalnego. Można je zobaczyć poprzez stronę naszej parafii, gdzie znajdziemy gotowy obraz do odtworzenia dla naszego dobra.

6. Trwają prace przy odbudowie Kaplicy 1722. Naszym najbliższym celem jest postawienie jej w stanie surowym, czego jesteśmy świadkami. Nieco później przyjdzie czas na wstawienie witraży i drzwi. Na koniec przyjdzie czas na wnętrze. Mamy nadzieję, że kryzysowy czas choć spowolni, to jednak umożliwi dokończenie podjętego przez nas dzieła. Nie będzie to łatwe. Parafia jest obecnie utrzymywana z puli pieniędzy przeznaczonych na odbudowę kaplicy. Dlatego tym bardziej dziękuję parafianom i innym wiernym za przelanie w tym trudnym czasie swojej ofiary. Moja prośba kolejny raz nie spotkała się z brakiem odzewu.

7. Ze smutkiem poinformowałem Was o śmierci księdza Andrzeja Szorka przyjaciela naszej parafii. Jako emerytowany proboszcz parafii Borynia i budowniczy tamtejszego kościoła, mieszkając później w Jankowicach Rybnickich przez kilka lat przybywał do nas odprawiać Msze święte kiedy była taka potrzeba. Odszedł nagle po odkryciu chorobie nowotworowej. W I piątek miesiąca odprawił u nas ostatnią Mszę św. i siedząc przy stole na probostwie wyraził gotowość do kolejnych posług. Po ustaniu czasu kryzysowego przeżyjemy razem Eucharystię żałobną wspominając Księdza Andrzeja. Bardzo przeżywam Jego odejście. Był uczynny i pogodny. Lubił do nas przyjeżdżać. Zapisał się dobrze w pamięci naszej Wspólnoty Parafialnej. Będziemy o Nim często pamiętać w modlitwie i nie tylko. RIP.

8. Proszę Was o zakup Paschalika Wielkanocnego CARITAS 2020. Z wiadomych względów zostało ich bardzo wiele. Na prośbę parafian sprowadziłem też kilkadziesiąt egzemplarzy świątecznego numeru Gościa Niedzielnego. Jest to numer podwójny. Jest też nowy numer Małego Gościa Niedzielnego. Wszystko powyższe można nabyć tylko w kościele w ciągu dnia od godz. 8:oo do 16:oo. Należność włóżmy do drewnianej skarbonki, tj. 5 złotych. Można u mnie odebrać nowy numer czasopisma Różaniec.

9. W porozumieniu w przedstawicielem rodziców i pani katechetki odwołałem majową uroczystość I Komunii św. naszych dzieci z klasy trzeciej. Da Bóg doczekać, chcemy ją przeżywać 13. września. Dlatego przełożyłem rozpoczęcie Misji Świętych z 13 września na 20 września 2020 roku. Niech Bóg pobłogosławi nasze plany.