OGŁOSZENIA PARAFIALNE

31.01.2021r.

 

1. IV Niedziela Zwykła. Jezus nauczał zawsze jak ten, który ma władzę i moc. Jego nauczanie było powiązane z wypędzaniem demonów. Myli się ten, kto myśli że Jezus tylko poucza, a Jego słowa niosą z sobą jedynie dydaktyzm. Słowo Boże zbawia i wyzwala. Człowiek wierzący prowadzi swoje życie w świetle Ewangelii.

2. Kolekta tej niedzieli jest przeznczona na opłaty za gaz i olej opałowy. Serdeczne Bóg zapłać dla wszystkich ofiarodawców, którzy wspomagają parafię tradycyjnie składając ofiarę lub drogą elektroniczną czyniąc przelew.

3. Najbliższe kolekty w lutym będą zebrane na: zakony kontemplacyjne (wtorek); na dzieła miłosierdzia (I piątek); na archidiecezję (niedziela 7.02); na parafię (niedziela14.02).

4. Pamiętajmy, że nadal obligatoryjnie zachowujemy zasady bezpieczeństwa sanitarnego! Tak będzie do czasu ich odwołania. Na razie nie planujemy powrotu do 3. mszy św. niedzielnych i nadal będziemy odprawiać 6 mszy, za co parafianie z serca dziękują. Módlmy się za chorych i zdrowych dotkniętych skutkami pandemii.

5. Dziękuję moim bliskim współpracownikom, naszym strażakom i panu Jackowi Kiermaszek za wszelką pomoc i pracę w złożeniu stajenki, i wywiezieniu choinek, które przyozdabiały nasz kościół. Na tych ludzi można zawsze liczyć. Nie wszyscy mogli być. Proszę o dar modlitwy dla pana Eugeniusza Chłapka o powrót do pełni sił po chorobie.

6. We wtorek przypada dzień Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia będą trzy msze święte i na każdej poświęcimy przyniesione przez Was gromnice. Na 18:oo zapraszam Dzieci Pierwszokomunijne! Poświęcimy również wasze świece komunijne - nowe lub te będące pamiątką chrztu św. Po mszach będzie już można przyjąć błogosławieństwo Św. Błażeja w przededniu Jego wspomnienia.

W Święto Objawienia Pańskiego jest też obchodzony Dzień Życia Konsekrowanego. Na mszach o 10:oo i 17:oo będzie zebrana kolekta na zakony kontemplacyjne. Na mszy o 18:oo nie będzie kolekty, ale swoją ofiarę można złożyć do koszyczka w czasie procesji na ofiarowanie. Informujemy, że Archidiecezja Katowicka wspomaga klasztory klauzurowe Sióstr Wizytek (w Rybniku) i Karmelitanek (w Katowicach), oraz klasztory Sióstr Karmelitanek w Rejkiawiku (Islandia), Tromso (Norwegia) i Oziornoje (Kazachstan).

7. Również we wtorek na mszy o 10:oo będzie okazja do przyjęcia sakramentu chorych przez tych, którzy się źle mają pod względem zdrowotnym. Jest możliwe zaproszenie księdza z posługą sakramentalną do domu. Swoją chęć zgłaszamy telefonicznie, najlepiej dopiero w czwartek. Umówię się na piątek i sobotę, lub na dalsze dni. Módlmy się za chorych przebywających samotnie w szpitalach.

8. W środę jest wspomnienie dowolne Świętego Błażeja – patrona chroniącego od chorób gardła i innych.

9. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne. W piątek i sobotę odprawiane będą tradycyjne nabożeństwa, a okazja do spowiedzi jest od w pół do 17:oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w czwartek i piątek od 16:oo. Przyjdźmy adorować! Jest nas malutko!

10. W piątek poświęcimy chleb Św. Agaty i wodę.

11. Nie wyznaczamy jeszcze mszy szkolnej ale proszę, by dzieci uczestniczyły chociaż w jednej wybranej mszy w tak obfitym planie tygodniowym. Myślę, że wychodzą przecież z domu nie raz.

12. Gość Niedzielny, a w nim artykuły: o zakonach kontemplacyjnych; tematyka związana z COVID-19; krótko o długim i dobrym życiu śp. profesora Franciszka Kokota – specjaliście wielu dziedzin medycyny i człowieku, który szczerze kochał Boga i ludzi; są też wieści z USA.

13. Przed nami: Wieczna Adoracja w piątek 12. lutego; Popielec – 17. lutego. Nie wiemy jak będzie wyglądało przeżywanie Wielkiego Postu. W Okresie Wielkanocnym jest planowane odnowienie Misji Świętych.

14. W gablotce przy chodniku jest informacja o jednorazowym odbiorze zalegających bioodpadów według przedstawionego harmonogramu.

 

 

UWAGA!

DRODZY PARAFIANIE I DRODZY GOŚCIE!

Trwamy w okresie niechcianej przez nikogo pandemii. Ten problem dotyka obecnie cały świat. Nikt nie chce zachorować, a sprzeczne opinie i różne podejścia do pandemii nie zmieniają faktów śmiertelnych ofiar i uszczerbków na zdrowiu.

W związku z powyższym tak jak inni musimy przestrzegać ustalonych zasad sanitarnych dopóty, dopóki nie zostaną odwołane. Tymczasem wciąż obowiązują i wiem, że są doskonale znane wiernym. A jednak ze względu na to, iż jestem nękany z powodu incydentów, kiedy niektórzy uczestnicy liturgii nie zachowują tych zasad, jestem zobligowany wciąż je przypominać:

  • W kościele może przebywać do 60 osób (1 os./15 m2)
  • Maseczką zakrywamy usta i nos
  • Zachowujemy dystans od drugiej osoby co najmniej 1,5 metrowy
  • Zaraz po wejściu do świątyni korzystamy z przygotowanych w tyle kościoła płynów dezynfekcyjnych
  • Zaleca się przyjmowanie Komunii Św. na rękę
  • Nie zabrania się przyjmowania Komunii św. do ust, jednak ustaliliśmy w parafii, że: w przypadku rozdzielania Komunii przez wielu komunikujących - Komunie św. do ust można przyjąć od proboszcza. Jeśli komunikuje jeden kapłan - wpierw niech podejdą osoby przyjmujące Komunie św. na rękę, a zaraz po niech wierni przyjmujący Komunię św. do ust. Czynimy to ze względów sanitarnych i tylko takich.
  • Godne przyjęcie Komunii św. na rękę (tj. w stanie wolności od grzechu ciężkiego) nie ma znamion żadnej profanacji świętości Komunii św. Gdyby tak było Kościół nie dopuściłby takiej formy przyjmowania Pana Jezusa podczas Mszy świętej.

Szczęść Boże! wasz proboszcz ks. Adam Zakrzewski

Ps. Przepraszam za ciągłe powtarzanie tego samego, ale jest to konieczne!