28.11.2021r.

1. I Niedziela Adwentu jest od lat przeżywana jako Niedziela Trzeźwości, dlatego przepraszamy za grzechy pijaństwa i modlimy się o trzeźwość. Osoby deklarujące adwentowy dar abstynencji niech wpiszą ten fakt do Parafialnej Księgi Trzeźwości. Dzisiaj też odprawiamy krótkie nabożeństwa ekspiacyjne i wyśpiewamy Suplikacje.

2. Ks. Arcybiskup kieruje do nas komunikat po beatyfikacji Ks. Jana Franciszka.

3. Rozpoczęliśmy Adwent - okres pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Niech nie zabraknie w naszych domach symboli tego świętego czasu. Tegoroczne RORATY będą odprawiane wg porządku nabożeństw. Maksymalnie rozłożyliśmy możliwość uczestnictwa w roratach niewielkich grup wiernych. Jeśli jednak będą wprowadzone limity osób, wtedy nie odprawimy Mszy św. roratnich dodatkowych (oznaczonych gwiazdką*).Dodatkowe Msze św. będą tylko w niedzielę. W sytuacji intensywnej transmisji koronawirusa i wzrostu zakażeń, nie mam moralnego mandatu zapraszać gromadnie dzieci na roraty. W połowie ubiegłego tygodnia było w Polsce przeszło 28 tys. zakażeń w skali dnia. Podobnie w Czechach.

4. Dzisiaj mamy kolektę parafialną. Serdeczne dzięki za złożone z serca ofiary. Następna taka kolekta będzie w niedzielę 12. grudnia i będzie to kolekta na rachunek gazowy za dwa minione miesiące. Bóg zapłać za wszelkie ofiary, które składacie na cele remontowe naszej parafii.

5. We wtorek otrzymałem następująca wiadomość od Ekonoma Archidiecezjalnego: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel w sprawie pomocy migrantom i zwrócił się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. W Archidiecezji Katowickiej zbiórka odbędzie się w niedzielę 28 listopada 2021 r. W związku z powyższym dzisiaj przy wyjściu z kościoła można wesprzeć ten cel wrzucając ofiarę do drewnianej skarbony.

6. Kolekta niedzielna za tydzień (5. grudnia) będzie przeznaczona na Fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie. To okazja do wsparcia katolików, m.in. na Białorusi.

7. Gość Niedzielny - w nim: tematy na czasie i kalendarz ścienny z obrazami mistrzów.

8. Obchód chorych przesuwamy na czas bliżej Bożego Narodzenia.

9. W sobotę zapraszam do kościoła górników, rodziny górnicze i wszystkich, którzy kiedyś pracowali na kopalni. O 9:oo odprawimy Mszę św. ku czci Waszej patronki Św. Barbary. Wspomnimy zmarłych górników. Wielu z nich to nasi krewni. Zebrana kolekta mszalna i ofiary będą przeznaczone na poważny rachunek za gaz.

10. Świece CARITAS można zakupić dzisiaj i potem do wyczerpania puli. Opłatki wigilijne podobnie. Ofiary złożone przy opłatkach będą przeznaczone na cele duszpasterskie. (np.: dopłata do pielgrzymek, materiały roratnie: banery, plansze, obrazki, nagrody, słodycze. Materiały na spotkania, potrzeby ministrantów, bo puszki kolędowe już zardzewiały). Kto chce świece czy opłatki, niech tego nie odkłada.

11. Ksiądz proboszcz przez pewien czas będzie wyłączony z pracy duszpasterskiej z powodu choroby i wyraża wdzięczność za wsparcie modlitewne i życzenia powrotu do zdrowia. Ja też Wam życzę wiele zdrowia i błogosławię, ciesząc się że nie jestem w szpitalu. Ksiądz celebrans poinformuje Was o mojej chorobie. Dziękuję księdzu Tomaszowi i Księdzu Rafałowi z WŚSD za posługę w zastępstwie. Szczęść Boże!