26-06-2022r.

1. Niedziela Odpustu Parafialnego. Uroczyście oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Odpust parafialny to święto związane z tytułem kościoła. Jak sama nazwa wskazuje istotą odpustu parafialnego jest … odpust. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że „odpust to darowanie przed Bogiem kary doczesnej  za grzechy, zgładzone już co do winy”. Na jej mocy darowane nam zostają te kary, które  musielibyśmy odpokutować albo w tym albo w przyszłym życiu w czyśćcu. Odpust może zyskać każdy dla siebie lub dla zmarłych (w czyśćcu) pod zwykłymi warunkami. Są to spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna,  modlitwa według intencji Ojca Świętego, wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust jest wspaniałym darem od Boga. Warto postawić sobie pytanie – jak ja przeżywam odpust parafialny? Czy przypadkiem nie jest to Odpust bez odpustu? Sam obiad i wizyta na straganach bez Mszy św. – to porażka.

2. Sumę odpustową odprawi i kazanie wygłosi ksiądz proboszcz. Uroczyste Nieszpory Maryjne odprawimy o 15:3o. Przyjdźmy ze swoimi rodzinami!

3. Dzisiaj ma miejsce poświęcenie naszych pojazdów.

4. Dziękuję parafianom za świętowanie Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego i za udział w nabożeństwie maryjnym w Wigilię Odpustu oraz we Mszy św. pontyfikalnej, której przewodniczył Ks. Bp Grzegorz Olszowski.

5. Dziękuję też za wiele skierowanych do mnie spontanicznych i serdecznych słów w kontekście końca mojej misji w Kokoszycach. Podziękuję jeszcze raz w niedzielę 24. lipca, kiedy będziemy się żegnać. Zaskoczył mnie stopień docenienia mojej posługi wśród Was. Po takich słowach lżej będzie opuszczać Kokoszyce, bo w poczuciu spełnionej misji. Kto tak nie uważa, też będzie miał powód do radości, że dopiero nowy proboszcz spełni oczekiwania.

6. W poniedziałek wspominamy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, a w środę przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym tygodniu jest też I piątek i I sobota miesiąca.

7. Obchód chorych w czasie wakacji będzie tylko na indywidualne życzenie przekazane telefonicznie.

8. Jest Gość Niedzielny a w nim jakiego duszpasterza potrzebują polskie rodziny oraz jakie lektury warto zabrać na wakacje.

9. W ostatni piątek tj. 24. czerwca dokonałem poświęcania tablicy pamiątkowej śp. Karola Zbieszczyka. Poświęcono ją z inicjatywy pana Władysława Szymury, któremu dziękuję za pielęgnowanie pamięci o tak szlachetnych przodkach. Świadkami tej uroczystości była społeczność szkolna. Przypominajmy proszę naszym dzieciom realia historii wojennej Naszych Ziem. Cichy i przez lata zapomniany Karol Zbieszczyk to nasz parafianin z którego jesteśmy dumni (wtedy nasza parafia należała do Pszowa). Karol pełnił wpierw służbę wojskową w Wojsku Polskim. Potem został wcielony do armii niemieckiej. Podobny los spotkał wielu Ślązaków, którzy byli Polakami. W czasie okupacji został On zgilotynowany w Katowicach - podobnie jak Błogosławiony Ks. Jan Macha. W karcie sądu wojskowego napisano – Polak. Inne oskarżenia o rzekome samookaleczenie, aby nie wrócić do Wermachtu były fałszywe. Przed śmiercią napisał piękny list świadczący o jego dojrzałej wierze. Jego brat Paweł został wywieziony do Auschwitz. RIP.