Remonty i inwestycje Parafii Kokoszyce w roku 2018 – stan na dzień 31.12.2018
INWESTYCJE:
  • zakupilismy i zamontowaliśmy reflektory główne - 6 sztuk, reflektory za figurą Maryi oraz dwa ołtarzowe.
  • zamówiliśmy i zapłaciliśmy za wykonaną nową dębową szafkę do przechowania komputera na chórze
  • naprawialiśmy, aż w końcu wymieniliśmy instalację oświetleniową krzyża na wieży kościelnej
  • zakupiliśmy nowy bezprzewodowy mikrofon z osprzętem
  • nowe skromne miejsce przewodniczenia
  • szaty ministranckie – 6 pełnych kompletów, wszystkie kolory liturgiczne
  • dużą dębową skarbonę stojącą, skarbonki ministranckie i dzwonki kolędowe
  • ornat i albę
  • na bieżąco kupujemy: węgielki, mirrę, świece, komunikanty, wodę i wino, olej do świec i wszelakie środki czystości, tzw. chemię.
  • za symboliczną opłatę mamy używane meble na probostwie, w miejscu gdzie były potrzebne, zmieniliśmy wyjątkowo zdekompletowane, stare i zepsute meble w pokoju na górze probostwa
  • jest nowy domofon na probostwie
  • mamy od jesieni tego roku połączenie z linią internetową światłowodową
  • za inwestycje uważa się też: wszelkie nagrody potrzebne na roraty
  • swego rodzaju duchową inwestycją jest wspomaganie biednych i dotacje do rekolekcji, zajęć w domu parafialnym i pielgrzymek (z osobnej puli środków)
  • zamawiamy potrzebne banery liturgiczne i na roraty
  • zakończyliśmy spłate nowych ławek z drewna. Dodano jeszcze deskę do klęczenia w ostatnich ławkach, nową numerację ławek oraz haczyki metalowe do wieszania torebek
  • sporą część budżetu pochłaniają materiały kancelaryjne w postaci tonerów, tuszów. Dalej, materiały papiernicze i dyplomy, znaczki pocztowe. W kancelarii jest nowa niszczarka. Ostatnio mieliśmy wizytację kościelną dotyczącą kancelarii parafialnej, wypadła pomyślnie. Kancelaria nasza jest zarazem biurem wicedziekana finansowanym z budżetu pozaparafialnego.
  • w kuchni są nowe sprzęty: krajalnica, zwykły mikser, kilka nowych garnków, zwykły komplet sztućców i obrusy.
  • raz w roku ma miejsce zakup węgla, drewna do kominka. Olej opałowy uzupełniany 2-3 razy/roku
TRZEBA W BLISKIEJ PRZYSZŁOŚCI:
  • zainstalować podgrzewarki do wody przy umywalkach w domu parafialnym – to wymóg kontroli Sanepidu
  • wymienić zepsute i zużyte oświetlenie wielkich obrazów Św. Józefa i Jezusa Miłosiernego w kościele
  • na wykończeniu jest też stan alarmów na probostwie i w domu parafialnym. Nie można już dokupić akumulatorów sprzed lat
  • konieczny jest zakup nowego komputera i drukarki
  • przygotować estetyczne miejsce do eksponowania czasopism i karteczek z porządkiem nabożeństw i ogłoszeniami parafialnymi. Obecny stoliczek dołączony do ostatnich ławek to praktyka tymczasowa.
  • nie minie nas kupno nowego wzmacniacza – obecny był już kilka razy naprawiany i ma swoje lata
  • trzeba się liczyć w wymianą po latach pieców grzewczych
  • podobna sytuacja dotyczy zużytych kilku okien. Okna na probostwie od strony parku wymagają natychmiastowej interwencji. Te w wypukłej części ściany probostwa są od zawsze.
  • trzeba też założyć instalację odgromową na domu parafialnym
  • jesteśmy w trakcie zamówienia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy Złośliwi nazywają ten plan „niszczeniem wystroju kościoła ozdobnikami”. Plan ten zrealizujemy dzięki sponsorom. Czynimy to w łaczności z komisją sztuki sakralnej
  • przygotować profesjonalną inwentaryzację mienia kościelnego parafii według porządku: kościół, dom parafialny, probostwo.
  • ustawić tablicę informacyjną na cmentarzu
  • parafia nie posiada kompletnego serwisu obiadowego, a stary jest zdekompletowany i po prostu zużyty
  • Pozostałe plany większych i kosztownych inwestycji nie są przedmiotem tego sprawozdania i zwykle są wcześniej konsultowane.
REMONTY:
  • Kaplica 1722. Trzeba dokonać jej generalnego remontu na następne 100 lat. Wszyscy o tym wiedzą. Prace budowlano-remontowe zostały poprzedzone żmudną procedurą wykonania planu projektu remontowego ze wskazaniem odpowiednich materiałów oraz licznych pozwoleń z racji tego, że kaplica jest zabytkiem – ma niespełna 300 lat. Przy pracach wymagana jest obecność geologa i współpraca z konserwatorem zabytków. Ustanowiony jest kierownik budowy, wybrano firmę remontową, witrażową i stolarską. Rozpoczęcie prac nastąpi według uznania firmy wykonawczej. Termin oddania dzieła jest teraz ustalany.
  • wykonano prace elektryczne: wymiany żarówek, naprawa tabernaculum przez pana Witolda Cichego, inne drobne naprawy wykonuje pan Józef Papciak.
  • postaraliśmy się o renowację, pozłocenie kolejnych dwóch naczyń liturgicznych: sponorami były Dzieci Komunijne i Górnicy, tzn. Ci, którzy złożyli swoją ofiarę na ten cel w czasie mszy barbórkowej
  • pomalowano pomieszczenia na piętrze probostwa
  • pomalowano kancelarię parafialną i dokonano przeglądu jej zasobów bez archiwum
  • potrzebna była naprawa komputera
  • zrobiono przeglądy ksera i maszyny do czyszczenia posadzki kościoła
  • rutynowe przeglądy komina i pieców raz w roku - 4 piece
  • zakończono spłatę generalnego remontu kuchni na probostwie z 2015 roku. Remont łazienek na probostwie jest niezapłacony w 100%
POTRZEBA WYREMONTOWAĆ:
  • Doprowadzić do końca remont kaplicy i zająć się kolejnymi kaplicami. W pierwszym rzędzie chodzi o kaplicę przy Straży Pożarnej.
  • Dokonać ponownie kosztownego czyszczenia i konserwacji posadzki w kościele
  • zastanowić się na kiedy zaplanować malowanie wewnętrzne i zewnętrzne kościoła
  • zaplanować odświeżenie elewacji probostwa
  • ponaprawiać wszystkie szaty liturgiczne kapłańskie i ministranckie