KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
O PIELGRZYMCE KOBIET I DZIEWCZĄT DO PIEKAR ŚLĄSKICH
 
 
Drodzy Diecezjanie!
Drogie Siostry! Droga Młodzieży!

Zbliża się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Razem z Maryją oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi. Zapraszam wszystkie kobiety, wśród nich siostry zakonne i młodzież żeńską, w niedzielę 21 sierpnia do modlitwy na piekarskim wzgórzu. Podejmijmy trud pielgrzymowania w zorganizowanych grupach, pieszo, na rowerach i autokarami, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych.

Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 8.00 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową. Po powitaniu na Kalwarii piekarskiego wizerunku Matki Najświętszej o godz. 10.00 i moim słowie społecznym - Mszy św. będzie przewodniczył oraz homilię wygłosi metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Następnie zaplanowano godzinę ewangelizacyjną oraz nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Tadeusza Kusego z Republiki Środkowoafrykańskiej. Podczas nieszporów homilię wygłosi biskup pomocniczy Adam Wodarczyk.

Szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest w parafiach na plakatach oraz w archidiecezjalnych mediach. Licząc na wspólne spotkanie z Matką Bożą Piekarską – Lekarką, wszystkim Jej czcicielkom z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego oraz życzę błogosławionej, rodzinnej niedzieli.

Szczęść Boże!

† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki
Katowice, 5 sierpnia 2022 r.
VA – 55/22

 
KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO PRZED
UROCZYSTOŚCIAMIBOŻEGO CIAŁA I SETNEJ ROCZNICY
POWROTU GÓRNEGO ŚLĄSKA DO POLSKI

Drodzy Diecezjanie!

W czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu szczególną formą świadectwa naszej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu są procesje organizowane zarówno w parafiach, jak i w poszczególnych miejscowościach. Zachęcam wszystkich serdecznie do aktywnego włączenia się w przygotowania do uroczystości Bożego Ciała, m.in. poprzez odpowiednie udekorowanie tras przejścia procesji, w czasie której – przy czterech ołtarzach - będziemy powierzali Bogu przez Chrystusa nas samych, nasze domy i mieszkania, miejsca pracy, szkoły i szpitale oraz urodzaje ziemi. Najbardziej jednak wskazanym przygotowaniem niech będzie pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty, a potem przyjęcie eucharystycznego Pokarmu, który „daje życie” i umocnienie świadomości, że jesteśmy „posłani w pokoju Chrystusa”. Serdecznie zachęcam do wspólnotowego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach eucharystycznych. Symbolizują one i wyznaczają kierunek chrześcijańskiego życia. Od chwili naszego chrztu św. idziemy przez życie z Chrystusem, który zapewnia: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Bądźmy i my z Nim, ucząc się eucharystycznego stylu życia, wrażliwego na polecenie Chrystusa: „Wy dajcie im jeść”.
 
Bracia i Siostry!
Już niebawem, w niedzielę 19 czerwca, będziemy obchodzić setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski. Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków. W związku z tymi historycznymi wydarzeniami zapraszam do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę 19 czerwca br. o godz. 10.30 w katowickiej katedrze z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaproszenie do udziału w tym dziękczynieniu niech wybrzmi szczególnie dobitnie w miejscowościach i parafiach naszej archidiecezji, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu. Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem Prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas.
 
Zachęcam do pielgrzymowania w niedzielę 19 czerwca do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezus Chrystusa Króla Wszechświata, otwierającego w tympanonie swoje ramiona do wszystkich i zapraszającego wezwaniem: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Życząc spokojnej, rodzinnej niedzieli, z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
 
 
Katowice, 9 czerwca 2022 r.
VA I – 52/22
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

 
ZAPROSZENIE NA PIELGRZYMKĘ MĘŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW
DO SANKTUARIUM MATKI SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ W PIEKARACH ŚL.

Drodzy Diecezjanie! Drodzy Bracia!
 
Z wielką radością – po niełatwym okresie pandemicznych ograniczeń – zapraszam Was w niedzielę 29 maja na modlitewne spotkanie przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej, w ramach tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Bożej Opatrzności powierzymy osobiste intencje, przyszłość Górnego Śląska i naszej archidiecezji. Będziemy się modlić o dar pokoju w ludzkiej rodzinie, zwłaszcza w Ukrainie. Bożemu Miłosierdziu powierzymy górników, tragicznie zmarłych w czasie ostatnich katastrof w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Modlitwą otoczymy ich rodziny – żony, dzieci, rodziców oraz wszystkich poszkodowanych i przebywających w szpitalach, a także ratowników górniczych, służby medyczne, zwłaszcza z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl., oraz zarządy i załogi kopalń metanowych, w których wydobywanie węgla jest szczególnie niebezpieczne i wymaga wyjątkowej rozwagi.
 
Bracia! Serdecznie zachęcam Was do podjęcia trudu pielgrzymowania w ramach pielgrzymek pieszych, rowerowych czy autokarowych, wspólnotowych lub indywidualnych, aby przed Obliczem Maryi, Nauczycielki wiary i Gwiazdy Nowej Ewangelizacji odkrywać osobistą i wspólnotową misję w świecie. Na piekarskie wzgórze zapraszam wszystkie męskie stowarzyszenia oraz młodzież męską zaangażowaną ewangelizacyjnie w Duszpasterstwie Akademickim, Ruchu Światło-Życie, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Służbie Liturgicznej, harcerstwie i w jakichkolwiek formach wolontariatu. Serdecznie proszę, aby parafialne rady duszpasterskie – obecne w każdej parafii – zorganizowały wyjazd parafialnej delegacji do piekarskiego sanktuarium.
 
W dniu pielgrzymki dołączy do nas abp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który o godz. 11.00 będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi słowo Boże. Eucharystię poprzedzi procesja z bazyliki na piekarskie wzgórze, powitanie Matki Bożej i słowo społeczne metropolity katowickiego.
 
Bracia i Siostry! Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 8.00 śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP i modlitwą różańcową. Po zakończonej Eucharystii zapraszam Was do udziału w godzinie ewangelizacyjnej. Nabożeństwu majowemu o godz. 15.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup koadiutor Adrian Galbas. Wiernych, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce, zachęcam do duchowej łączności i modlitwy za pośrednictwem transmisji w Telewizji Polonia, TVP3 Katowice, Radiu eM i Radiu Katowice.
 
Oczekując naszego spotkania u Śląskiej Gospodyni, z serca błogosławię na trud pielgrzymowania: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
 
 
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki
Katowice, 12 maja 2022 r.
VA I - 45/22

 
KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
W ZWIĄZKU Z ORGANIZACJĄ KONSULTACJI SYNODALNYCH
W PARAFIACH ARCHIDIECEZJI
 
 
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!
 
Jesienią minionego roku papież Franciszek zainaugurował w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów pod nazwą „Dla Kościoła synodalnego. Komunia, uczestnictwo, misja”. To wyjątkowe wydarzenie otwarło proces dwuletnich spotkań, konsultacji, rozmów, modlitwy i słuchania Ducha Świętego, który ma zakończyć się w październiku 2023 r. w Rzymie. Pragnieniem Ojca Świętego jest, aby nie był to wyłącznie czas spotkań wybranego grona ekspertów, ale wspólna droga – „podążanie razem”, angażujące cały Kościół i wszystkich wiernych, każdego z nas. Zostaliśmy wiec zaproszeni, aby wziąć udział we wspólnych spotkaniach, słuchaniu siebie nawzajem i szczerym dialogu na temat spraw ważnych dla Kościoła – zarówno tych trudnych i bolesnych, jak i dających nadzieję. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że znajdujemy się obecnie w momencie przełomowym dla Kościoła i świata. Liczne trudności, z którymi się borykamy – zarówno wewnątrz naszej eklezjalnej wspólnoty, jak i w obliczu dramatów dotykających całą społeczność ludzką – wymagają nowych duszpasterskich rozwiązań, nowego ewangelizacyjnego i misyjnego zapału, odnowionej gorliwości i współodczuwania z Kościołem. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wniósł w ten proces swoją wrażliwość, przemyślenia, a także obawy, troski i nadzieje. To wszystko stanowić będzie cenny materiał, pomocny Ojcu Świętemu w rozeznawaniu dróg, którymi powinien podążać Kościół w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku. Wszyscy mamy stać się uczestnikami tego procesu. Zostaliśmy więc, drodzy Siostry i Bracia, poproszeni przez papieża o pomoc.
 
W jaki sposób możemy na tę prośbę odpowiedzieć? W naszej archidiecezji już od kilku miesięcy trwają synodalne konsultacje, zarówno osób duchownych, zakonnych, jak i wiernych świeckich. W ciągu najbliższych tygodni podobne spotkania będą zorganizowane w parafiach dla osób, które zechcą podzielić się swoim przeżywaniem Kościoła w atmosferze modlitwy, wzajemnego szacunku, słuchania i życzliwego dialogu. Zachęcam więc osoby, które chciałyby w nich uczestniczyć, aby w swoich parafiach zadeklarowały gotowość wejścia na drogę synodalną i zgłaszały się do swoich duszpasterzy. Duszpasterzy zaś proszę, aby z odwagą zapraszali swoich parafian – niezależnie od stopnia ich związania z parafią – do wzięcia udziału w procesie synodalnym.

W każdej parafii takie spotkania – szczególnie w czasie poświątecznym – zostaną dla was przygotowane i przeprowadzone. Każde z nich zostanie następnie podsumowane, a wnioski z niego przekazane do połowy maja do zespołu koordynującego synodalne konsultacje w archidiecezji. Następnie trafią do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, a potem – w postaci końcowej syntezy – do Watykanu. W ten sposób wasz głos stanie się częścią wielkiej duchowej refleksji całego Ludu Bożego, w którym, jak wierzymy, ma moc przejawić się tak cenny zmysł wiary – przejaw autentycznego działania Ducha Świętego w Kościele.

Mam więc nadzieję, że to, co rodzi się w sercach każdego z nas, będzie ważną częścią tego wielkiego strumienia łaski. Zapraszając zatem do synodalnej aktywności, z serca Wam błogosławię, życząc już teraz owocnego czasu wspólnego dialogu i rozeznawania, a także radosnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki
Katowice, 30 marca 2022 r.
VA I – 35/22

 
WEZWANIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
DO MODLITWY W ZWIĄZKU Z KATASTROFĄ W KOPALNI PNIÓWEK
W PAWŁOWICACH SLĄSKICH
 
 
Bracia i Siostry!
Z wielkim smutkiem wsłuchuję się w informacje docierające z kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich. W wyniku eksplozji metanu, do której doszło minionej nocy, kilku górników zginęło, kilkunastu trafiło w ciężkim stanie do szpitali, niektórzy, wśród nich ratownicy, nadal są poszukiwani.
Proszę o żarliwą modlitwę: o życie wieczne dla zmarłych górników, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych. Módlmy się w intencji ich rodzin, które zapewniam o jedności i duchowym wsparciu.
 
W związku z moim aktualnym pobytem w Rzymie będę jutro o godzinie 7.10 sprawował Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II, w czasie której złożę te intencje na ołtarzu Pana, wzywając orędownictwa świętego Papieża z Polski dla zmarłych, zaginionych, rannych i ich rodzin. Ponieważ ta Msza św. będzie transmitowana przez Radio Maryja, zachęcam wszystkich, dla których będzie to możliwe, do współuczestnictwa w duchu modlitewnej jedności.
 
Z pasterskim błogosławieństwem
 
+ Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki
 
Katowice, 20 kwietnia 2022 r.
VA I - 39/22


SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
24 kwietnia 2022 r.

Drodzy Bracia i Siostry!
 
II Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Miłosierdzia i świętem patronalnym Caritas.Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzi i koordynuje diakonię miłosierdzia, którą realizuje poprzez swoją centralę i oddziały parafialne. Prowadzi również domy i ośrodki, w tym archidiecezjalny dom hospicyjny im. św. Jana Pawła II w Katowicach, w których pod codzienną opieką Caritas pozostaje w sumie sześć tysięcy osób.
 
Od 28 lutego br. pomoc ta jest ukierunkowana na wszechstronne wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Opisuje ją relacja archidiecezjalnej Caritas, którą poniżej cytuję:
 
„W ciągu ostatnich dwóch miesięcy jesteśmy świadkami ogromnej fali dobroci, której doświadczamy od naszych parafii, wolontariuszy i darczyńców. Od 28 lutego w Domu św. Marcina, gdzie swoją siedzibę ma centrala Caritas oraz w Wyższym Śląskim Seminarium
Duchownym powstały dwa punkty recepcyjne przyjmujące uchodźców. Od samego początku podjęliśmy współpracę z Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim i Miastem Katowice. W poniedziałek 28 lutego, kiedy pojawili się pierwsi uchodźcy, wszystkie służby porządkowe, pracownicy Urzędu Wojewódzkiego i Caritas, tłumacze języka ukraińskiego oraz wolontariusze wspólnie, dzień i noc, nieśli życzliwą i pełną oddania pomoc. Darczyńcy i lokalni restauratorzy dostarczali do naszych punktów wszystko, co było aktualnie potrzebne. Codziennie przyjmowaliśmy nowe osoby, które następnego dnia były przewożone do miejsc stałego zakwaterowania na terenie Województwa Śląskiego. W ten sposób w naszych
punktach recepcyjnych przenocowaliśmy cztery tysiące o sób. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, straż graniczna, pogotowie ratunkowe, policja oraz 13. brygada Wojsk Obrony Terytorialnej dbali o sprawy urzędowe, medyczne, bezpieczeństwo oraz transport.
Uchodźców wspierała Śląska Izba Aptekarska, Stowarzyszenie Lekarzy Polskich oraz operatorzy telefonii komórkowych. Pracownicy Caritas i wolontariusze przygotowywali posiłki, zabezpieczali podstawowe potrzeby żywieniowe i lokalowe, sprzątali pokoje i obsługiwali wydawanie darów. Uchodźcy, którzy zamieszkali w Katowicach i w okolicy przychodzą do nas po różnego rodzaju wsparcie. W ten sposób pomogliśmy dziesięciu
tysiącom osób.

Parafie i darczyńcy indywidualni ofiarowali na rzecz Caritas ponad trzy miliony  złotych. W darach rzeczowych przekazaliśmy cztery i pół miliona złotych, w parafiach  przygotowano pięć tysięcy paczek o wartości ponad milion złotych. W dostarczanie paczek zaangażowały się nasze ośrodki Caritas oraz wielu wolontariuszy z Katowic i Rybnika.  Wśród nich byli ludzie oddelegowani z zakładów pracy, młodzież, uczniowie szkół z nauczycielami, żołnierze i harcerze. Dwa magazyny w Katowicach zostały nam udostępnione przez Marszałka Województwa Śląskiego, a trzeci w Rybniku przekazał prywatny właściciel. W transporcie paczek pomógł InPost. Paczki okazały się bardzo wielką, praktyczną i skuteczną pomocą dla ludzi na Ukrainie.

Wydaliśmy w tym czasie czterdzieści pięć tysięcy posiłków. Wysłaliśmy z pomocą dla Ukrainy siedem tirów i dwadzieścia sześć samochodów ciężarowych oraz busów z żywnością, sprzętem medycznym i innymi rzeczami.
 
Na apel o zgłoszenie gotowości przyjęcia uchodźców odpowiedziało wiele parafii, oddając do dyspozycji 470 miejsc. Wiele rodzin przyjęło uchodźców pod swój dach. Znaleźli oni również miejsce w budynkach parafialnych, domach rekolekcyjnych i domach zakonnych oraz w ośrodkach Caritas. Wielu ludzi spontanicznie organizowało przejazd uchodźców zza granicy, zapewniając im bezpieczną podróż. Powstały liczne zbiórki rzeczowe. W naszych parafiach i dekanatach podjęto działania we współpracy z miejscowymi urzędami, organizując spotkania służące integracji i adaptacji rodzin, pomocy w kwestiach formalnych, a nawet w poszukiwaniu miejsc pracy.
 
Zdajemy sobie sprawę, że teraz przyjdzie czas na pracę i pomoc długofalową. Na naszej stronie www.katowice.caritas.pl uruchomiliśmy zbiórkę internetową, która wraz ze środkami otrzymanymi z parafii na początku Wielkiego Postu posłuży metodycznemu wsparciu przez utworzenie profesjonalnego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Centrum to koordynuje działania pomocowe w wielu miejscach naszej archidiecezji.
 
W tym miesiącu kończy się czas rozliczeń podatkowych. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazują swój 1 procent na Caritas Archidiecezji Katowickiej. Warto zauważyć, że w Polsce działa Caritas Polska i 44 Caritas diecezjalne, z których każda jest niezależną organizacją. Zachęcamy do wsparcia naszej Caritas Archidiecezji Katowickiej i prosimy, by zwrócić uwagę na jej unikatowy numer KRS 0000 221725.
 
W dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia obchodzimy Dzień Dobra. W wielu miejscach organizowane są przez Caritas Polska i ośrodki diecezjalne wydarzenia wiodące i mniejsze zwane „bijącymi sercami”. W naszej archidiecezji funkcjonują 23 „bijące serca”. Największe wydarzenie ma miejsce przy katowickim Spodku, gdzie od 12.00 do 18.00 odbywa się koncert muzyki chrześcijańskiej, na który serdecznie wszystkich zapraszamy” (koniec cytatu).

  Drodzy Bracia i Siostry!
 
Pamiętamy o słowach Pana Jezusa, które usłyszeliśmy na początku Wielkiego Postu: „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6, 2-4).
 
Podana wyżej informacja Caritas nie jest „trąbieniem przed sobą”, podobnie jak i ta, że duchowni archidiecezji katowickiej wsparli pięciu swoich współbraci pracujących na Ukrainie jałmużną postną w wysokości pół miliona złotych. To informacje, które się Wam należą; informacje wewnątrzkościelne, dotyczące wspólnoty naszego lokalnego Kościoła, którą razem stanowimy; potwierdzające, że żyjemy paschalną świadomością, wyrażaną podczas każdej Mszy św.: „Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Pamiętamy przecież także o tych słowach Pana Jezusa:
 
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich... Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 31-40).
 
Bracia i Siostry!
 
Niech świadomość, komu naprawdę pomagamy, zawsze nam towarzyszy i nadal mobilizuje do braterskiej i siostrzanej solidarności. Jej wyrazem jest także trwająca i ciągle wznosząca się rzeka modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o łaskę pokoju dla Ukrainy i całej rodziny ludzkiej. W takiej postawie umacnia nas apostoł narodów, św. Paweł: „Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali! Zaradzajcie potrzebom świętych! Przestrzegajcie gościnności!” (Rz 12, 12). W niedzielę Miłosierdzia Bożego wołajmy jednym głosem o Boże miłosierdzie dla nas i świata całego.
 
Niech Ten, który „widzi w ukryciu”, Bóg wszechmogący i bogaty w miłosierdzie „odda tobie”; i niech Was błogosławi: Ojciec i Syn, i Duch Święty.
 
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki
 
Katowice, 18 kwietnia 2022 r. VA I - 38/22
 
 
 

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 9

Wczoraj 582

Tydzień 1910

Miesiąc 3457

Ogółem 1540678

Currently are 24 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions