Towarzyszyć młodzieży we wzrastaniu”
28.08.2007

U progu nowego roku szkolnego biskupi kierują do wszystkich wiernych list o duszpasterstwie młodzieży. W sposób bezpośredni zwracają się w nim do młodych, apelując, by szukali w swym życiu nieprzemijających wartości i nie dali się zwieść ułudzie beztroskiego życia.

List „Towarzyszyć młodzieży we wzrastaniu” będzie odczytany w kościołach w pierwszą niedzielę września. „Zwracamy się do wszystkich wyznawców Chrystusa w Polsce i do wszystkich ludzi dobrej woli, bowiem sprawa młodzieży dotyczy nas wszystkich i odnosi się wprost do przyszłości naszej Ojczyzny” – napisali biskupi.

Hierarchowie wskazują na przemiany po roku 1989, które otworzyły przed polską młodzieżą ogromne szanse, jak możliwość zdobywania niezafałszowanej wiedzy czy wyjazdy zagraniczne. Doceniają, że młodzież chętnie uczestniczy w rekolekcjach wakacyjnych i pielgrzymkach, angażuje się w wolontariat, dając w ten sposób świadectwo wiary. Przed młodymi jest dziś wiele możliwości, ale przybywa też stale zagrożeń. „Tendencyjne posługiwanie się pojęciami „wolności” i „tolerancji” ma być przykrywką do proponowania młodzieży filozofii życia opartej na zaspakajaniu własnych zachcianek i poszukiwaniu ciągle nowych form rozrywek i zabawy – piszą biskupi. – Skutkiem propagowanej mody na beztroskie życie są coraz większe problemy, jakich doświadcza młode pokolenie, już na samym starcie w dorosłe życie. Są to: brak umiejętności radzenia sobie z problemami małżeńskimi już zaraz po ślubie, ucieczka od odpowiedzialności za najbliższych w nadmierną aktywność zawodową, narastające zagubienie duchowe”.

Zwracając się bezpośrednio do ludzi młodych, biskupi apelują, by nie dali się oszukać. By poszukiwali wzorców nie tylko wśród gwiazd telewizji, boiska czy estrady, ale dostrzegali wokół siebie tych, "którzy w życiu okazali się mocni duchowo, wierni i odważni, a to co czynili, dawało innym realne szczęście”. Proszą też, by młodzi potrafili przeciwstawiać się głosom ośmieszającym Kościół i wartości chrześcijańskie.

„Młode pokolenie ma prawo oczekiwać od starszych, że otrzyma wzory życia pięknego i prawego, że ojcowie, matki i wychowawcy przekażą im niezafałszowaną mądrość życia” – czytamy w liście. Biskupi podkreślają, że wspieranie rodziców w ich trudzie wychowawczym jest zadaniem także szkołyi Kościoła. Współpraca tych dwóch instytucji staje się najbardziej widoczna w dziele katechizacji. Biskupi wyrażają radość, że od nowego roku szkolnego ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen. „W ten sposób szkoła sprawiedliwie doceni wysiłek młodych ludzi. Jednakże istnienie tych lekcji w systemie oświaty nie zwalnia ani rodziców z zadania wychowania religijnego, ani Kościoła z koniecznego wprowadzenia w pełnię życia chrześcijańskiego”.

Biskupi przedstawiają w liście kierunki rozwoju duszpasterstwa młodzieży. Wskazują na konieczność przygotowania młodzieży gimnazjalnej do sakramentu bierzmowania nie tylko w ramach szkolnych lekcji religii, ale też na terenie parafii, w małych grupach. Na poziomie ponadgimnazjalnym duszpasterstwo obejmuje młodzież zrzeszoną w ruchach i stowarzyszeniach, tymczasem powinno objąć wszystkich młodych ludzi. Także dotychczasowe formy duszpasterstwa akademickiego są niewystarczające, gdyż nie są w stanie w objąć czterokrotnie dziś większej liczby studentów – piszą biskupi. To parafia powinna mieć udział w wychowywaniu młodzieży, stąd potrzeba rozwijania duszpasterstw młodzieżowych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Kreśląc wizje duszpasterskie, biskupi zauważają to, co już zostało dokonane; dziękują „wszystkim heroicznym wychowawcom, kapłanom i nauczycielom, którzy towarzyszą młodym i poświęcają swój czas i środki, by być z młodzieżą w pracy i w wypoczynku”. List kończy błogosławieństwo biskupów na nowy rok szkolny i akademicki.

List „Towarzyszyć młodzieży we wzrastaniu” został przyjęty przez biskupów podczas zebrania Rady Stałej Episkopatu i biskupów diecezjalnych, które odbyło się 25 sierpnia na Jasnej Górze.

(md © Biuro Prasowe KEP 2007)