28-03-2021r

1. Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Kościół wyśpiewuje uroczyste Sanctus,         co jest uczczeniem świętości samego Boga. Przywołuje też gromkie powitania Jezusa w Jerozolimie - „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Potem nastąpiła zdrada Judasza i ruszył proces Jezusa, który był wstępem do Męki Pańskiej. Jej opis czytamy dziś podczas liturgii. Palmy poświęcimy na każdej mszy. Ze względu na postępującą pandemię nie będzie dziś procesji z palmami.
  2. Kolekta Niedzieli Palmowej i Niedzieli Wielkanocnej jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Serdeczne podziękowania kierujemy dla ofiarodawców, którzy w różnej formie wspierają budżet parafii w tym nieciekawym czasie. Ofiary składa też wiele osób, które nie mogą uczestniczyć we mszach. Bóg Wam zapłać!
  3. Kolekta w II dzień świąt wielkanocnych jest corocznie przekazywana na wsparcie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Natomiast kolekta w Niedzielę Miłosierdzia jest zbierana na Caritas Archidiecezji Katowickiej.
  4. Jest jeszcze Gość Niedzielny Extra – wydanie specjalne o Św. Józefie. Zawsze jest aktualny numer GMN i Mały Gość Niedzielny – dziś dominuje tematyka pasyjna, jest też o szczepionce i akcji KGB przeciwko Janowi Pawłowi II. Zawsze jest program TV. Zapas paschalików wielkanocnych jest już prawie wyczerpany. Wielki Paschał zafundował jeden z parafian w podzięce za zakończone lata pracy.
  5. Msze dodatkowe, które nie będą wypisane w porządku nabożeństw:

Niedziela Palmowa: 6:oo; 7:oo; 12:3o; 15:oo.

Poniedziałek Wielkanocny: 7:oo; 12:3o; 15:oo. (nie ma mszy o 6:oo).

1. Bardzo proszę, aby osoby, które nie mają problemu ze wstawaniem wybrały msze poranną o 7:oo, a w Niedzielę Palmową nawet o 6:oo. Jeszcze innych proszę  o przyjście na 12:3o i 15:oo. Robimy wszystko, aby nie zamykać kościoła, jednak limit absolutnie nie może zostać przekroczony. Dobrze, że większość to rozumie.
  1. Jak będzie w TRIDUUM PASCHALNE ?
  • Nie jest to możliwe, żeby na Liturgię Triduum Paschalnego przyszedł każdy kto tylko zechce, ponieważ msze wielkanocne mogą objąć jedynie niespełna 500 osób. Przed dwoma laty było nas 1100. Przed rokiem – 4 osoby.
  • Dlatego na ceremonie: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty zapraszam tylko: służbę liturgiczną (kapłani, siostry zakonne, szafarze Najświętszego Sakramentu, ministranci, kościelni, organiści, kantorzy), także liderów (szefów) grup modlitewnych i innych wspólnot parafialnych, np. sekretarz Rady Parafialnej i Ekonomicznej, osoby które przygotowały kościół do Świąt. Ten scenariusz jest smutny, ale konieczny  i lepszy niż liturgia odprawiana w pustym kościele. Proszę o zrozumienie!!! Chcemy uniknąć sporów, które mogłyby wyniknąć po wpuszczeniu tylko części wiernych. Wtedy pewny jest zarzut: dlaczego oni, a nie my?
  • UWAGA !: W samą Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego podobnie jak w Niedzielę Palmową i Poniedziałek Wielkanocny będą odprawione msze tylko dla 45 osób: o 8:oo; 9:oo; 10:3o; 11:3o; 16:oo i ostatnia o 17:oo.
  • Natomiast na msze św. dodatkowe o: 21:oo (po Wigilii Paschalnej);7:oo; 12:3o i 15:oo będzie obowiązywać wejściówka, którą można odebrać    w kancelarii parafialnej w Wielką Środę od 15:oo-17:oo. (a jeśli zostaną jeszcze wolne miejsca, dalsza możliwość ich wzięcia będzie jeszcze wieczorem po spowiedzi. Wszelkie pytania kierujemy telefonicznie, jeśli są konieczne. W gorącym czasie przedświątecznym proboszcz nie zawsze będzie mógł odebrać telefon. Osoby na probostwie poza paniami kancelistkami nie będą wydawać wejściówek). Na każdą mszę święta dodatkową w Wielkanoc będzie przygotowanych 45 wejściówek. Te msze nie będą wypisane w porządku nabożeństw i wejdą na nie tylko wierni  z wejściówką! Proszę osoby starsze niemające kłopotu ze wstawaniem  – wybierzcie wejściówkę na godz. 7:oo!.
  1. Modlitwę przed śniadaniem wielkanocnym znajdziemy na naszej stronie internetowej. Powinien ją poprowadzić ojciec rodziny lub ktoś w zastępstwie.
  1. Obchód chorych z zachowaniem zasad sanitarnych będzie w Wielki Wtorek. Zgłoszenia telefonicznie w Wielki Poniedziałek w godzinach przedpołudniowych.
  1. Spowiedź dodatkowa przed Triduum (przed wejściem do konfesjonału sami dezynfekujemy jego wnętrze!): wtorek o 15:oo dla klas 4 i 5; o 15:3o dla klas 6, 7    i 8. Spowiedź dla młodzieży po bierzmowaniu od 17:4o. Dorośli od 18:oo do ostatniej osoby. Jest możliwa umówiona spowiedź św. na probostwie dla lepszego dystansu i osób wyjątkowo obawiających się zakażenia lub głuchych.
  1. TRIDUUM PASCHALNE:
  • Liturgia przeżywana ze Służbą Liturgiczną według porządku nabożeństw. Będzie przekaz online.
  • Spowiedź św.:

WIELKI CZWARTEK: 8:oo-10:oo; 16:oo-17:oo.

WIELKI PIĄTEK: 7:oo-8:oo; 12:oo-14:oo; o 19:3o (do ostatniego penitenta).

WIELKA SOBOTA: Spowiedź – od 7:oo do 10:oo (od 9:oo dwóch kapłanów) oraz 12:oo-14:oo (do 13:oo dwóch kapłanów). Po 14:oo kościół będzie zamknięty ze względu na przygotowania do Świąt.

• Adoracja:

WIELKI CZWARTEK: Adoracja Najświętszego Sakramentu do 20:oo.

WIELKI PIĄTEK: w ciemnicy od 7:oo i potem przy Bożym Grobie do 21:oo: Adoracja Krzyża po ceremoniach i w sobotę - cześć krzyżowi oddajemy tylko przez pokłon – bez pocałunku! Przy krzyżu zachowujemy dystans od siebie! Ofiary złożone przy Adoracji Krzyża będą oddane na Ziemię Świętą  i prześladowanych chrześcijan.

WIELKA SOBOTA: przy Bożym Grobie – 7:oo-14:oo.

• Kancelaria będzie nieczynna.
  • W Wielkanoc pojawią się nowe ogłoszenia i życzenia wielkanocne.

Ogółem 1331989