Grupy parafialne Dzieci Maryi

+ Odeszli do Ojca +

+ Wyszukiwarka grobów +

Wczoraj-Dziś

Rada Parafialna

Pismo Święte on-line

Image W XIX wieku stały się Kokoszyce własnością hrabiów Rufferów, którzy zbudowali tu w końcu XIX wieku obszerny pałac, a w roku 1902 zbudowano kaplicę pałacową. Poświęcona została dnia 8 września 1903r. W kaplicy odprawiano msze święte, w których udział brała rodzina Rufferów oraz goście przybyli do zamku na różne uroczystości. Sprowadzeni przez hr. Ruffera  księża,kapelani byli narodowości niemieckiej pochodzący z diecezji zachodnioniemieckich. Opłacani byli przez hr. Ruffera, który zapewniał im również utrzymanie.
Po śmierci ostatniego właściciela obszaru dworskiego a było to w roku 1913, pochowano go w grobowcu pod kaplicą zamkową. Grobowiec jednak został naruszony w celach rabunkowych i wówczas wdowa po Ruffercie kazała przenieść zwłoki zmarłego do Tyńca pod Wrocławiem . dotknięta takim postępowaniem ludzi , dla których starała się być dobrą. Po I-ej wojnie światowej i po powstaniach, hrabina Rufferowa z córkami i zięciem baronem Firstenbergem sprzedała majątek wraz z kaplicą. Kolejnym dzierżawcą kaplicy i zamku był hrabia Oppersdorf. Nastąpiła kolejna sprzedaż a nowym właścicielem został ks. biskup Arkadiusz Lisiecki. Doradcą przy kupnie całego majątku wraz z kaplicą był ks. dziekan Knossala, proboszcz z Pszowa. Ostatnim dzierżawcą zamku wraz z kaplicą był niejaki Müller, któremu Kuria Biskupia w Katowicach wydzierżawiła cały majątek. Dalsze losy powojenne to konfiskata na rzecz skarbu państwa i kolejne przejęcie przez Kurię Biskupią w Katowicach.
Kościółek – willa ( bo taką nazwę spotyka się również w niektórych zapisach ) jest zbudowany w stylu gotyckim z pewnymi elementami późnego baroku. W środku w nawie głównej, ołtarz z figurką Pana Jezusa z odkrytym sercem. Stąd kościółek pod wezwaniem Serca Jezusowego. Dookoła na ścianach obrazy drogi krzyżowej. Z lewej strony ołtarza boczna nawa z ławkami. Sklepienie w stylu gotyckim. Na suficie sklepienia malowidła przedstawiające czterech ewangelistów. Okna – witraże, w jednym z nich z prawej strony wizerunek Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Z tyłu w środku kościoła podwieszony, pięknie rzeźbiony drewniany „pawłacz” ( miejsce organisty, organów, chórzystów oraz udostępniony dla wiernych). Pięknie rzeźbiona spowiednica z wieżyczkami kościelnymi przypominająca swoim wyglądem „ mini kościółek” w typowo gotyckim stylu, jakby nawołująca do odwiedzin zgodnie z liturgią kościoła. Całość wnętrza tworzy więc swoiste miejsce do zadumy, wyciszenia, rozmyślań nad ziemską drogą naszego życia. Pod kaplicą krypta, w której spoczywały zwłoki właściciela kaplicy hr. Ruffera. Gdyby te mury potrafiły mówić zapewne dowiedzielibyśmy się o wielu ciekawych wydarzeniach, które rozgrywały się tutaj w zaciszu przez te okrągłe 100 lat. O potajemnie tu udzielanych przez księży chrztach, komuniach oraz ślubach w czasie okupacji oraz latach powojennych, w okresie ograniczonej naszej wolności. Osobiście pamiętam wiele takich wydarzeń mieszkając niedaleko kościoła.
W bieżącym 2004r. z okazji jubileuszu 100-lecia poświęcenia kościoła została w nim odprawiona w dniu 30 września uroczysta msza św. z udziałem Ks. arcyb. Damiana Zimonia, Ks. proboszcza Grzegorza Brzyszkowskiego, Ks. Eugeniusza Chudka oraz Ks. Romana Grabowskiego.
   
Żródło Kaplice,krzyże, groty, kapliczki,sztandary na ziemi kokoszyckiej. 
 Władysław Szymura

Kamera

Twoja krew

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

II Synod Archidiecezji Katowickiej

Radio Opoka.fm

Synod Katowice

 

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 119

Wczoraj 466

Tydzień 1181

Miesiąc 23728

Ogółem 1200921

Currently are 26 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions