16-05-2021r.

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. On jest Panem, który zasiadł po prawicy Boga i zawsze wstawia się za nami, współdziała z nami i potwierdza Ewangelię znakami i cudami, które towarzyszą jej głoszeniu. Największy dar tych czasów od Ojca i Syna to osoba Ducha Świętego, który dalej prowadzi Jego dzieło na świecie i dopełnia wszelkiego uświęcenia.

2. W kościołach czytamy dziś skierowane do świata męskiego zaproszenie Księdza Arcybiskupa Wiktora do udziału w pielgrzymce piekarskiej. Wczoraj ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc wyświęcił na kapłanów trzech diakonów. Bogu niech będą dzięki! W środę Ksiądz Arcybiskup obchodzi swoje urodziny. Pamiętajmy o Nim w naszej modlitwie.

3. Kolekta niedzielna jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za każdy dar ofiarowany na cele parafii. Za tydzień złożona przez nas ofiara będzie na potrzeby archidiecezji.

4. Do parafii trafiły przyjęte przez proboszcza bezpłatne broszury pt. „Dzieci w wirtualnej sieci" i „Gdy dziecko pyta o seks". Publikację przygotowała Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Proszę, aby z tych materiałów skorzystali tylko rodzice i wychowawcy. Niech będą Waszą pomocą w trosce o dobro Waszych dzieci. Broszury są wyłożone w tyle kościoła obok konfesjonału księdza proboszcza.

5. Gość Niedzielny ukazuje postać nowego błogosławionego. To Franciszek Jordan – salezjanin. Jest też przywołany dramat Indii z powodu szalejącej pandemii. Wspominamy też zamach na Św. Jana Pawła II, który w cudowny sposób został uratowany dla naszego dobra.

6. Kandydaci do bierzmowania z klasy siódmej! Przyjdźcie proszę na spotkanie formacyjne w czwartek. Odprawimy nabożeństwo majowe, a po nim zostańcie w kościele. Spotkanie potrwa pół godziny.

7. Radę duszpasterską zapraszam na spotkanie w czwartek na godzinę 19:oo. Rozpoczęcie spotkania będzie w kościele. Niemożność przyjścia zgłaszamy telefonicznie dopiero w czwartek do południa.

8. Dzieci Maryi zapraszam na spotkanie w sobotę o 9:3o.

9. Za tydzień będziemy świętować Dzień Pięćdziesiątnicy, a teraz Kościół trwa w Nowennie przed Zesłaniem Ducha Świętego. W ten piękny dzień będzie w naszej parafii KONCERT ORGANOWY. Na organach zagra nasza parafianka Malwina Połednik, która ukończyła II stopień szkoły muzycznej na organach, co jest wielką radością księdza proboszcza i wielu z nas. Pani Malwina służy również grą na organach podczas parafialnej liturgii, a przez lata była wzorową animatorką Wspólnoty Dzieci Maryi. Jest przykładem posoborowego zaangażowania świeckich w dzieła Kościoła na miarę swojego powołania i otrzymanych od Boga talentów. Koncert będzie w niedzielę 23. maja, po mszy na 16:oo, a więc około 16:5o. W programie: G. Frescobaldi, J.S. Bach, T. Åberg. Zapraszam Was bardzo serdecznie!!! To już za tydzień.

10. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Metropolitalne Święto Rodziny. W katedrze zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za małżonków przeżywających swoje jubileusze sakramentu małżeństwa. Program innych wydarzeń znajdziemy na stronach internetowych, głównie pod adresem: http://www.swieto-rodziny.pl/program.html. Natomiast w dniach 23-30 maja będziemy się modlić za powołanych do małżeństwa.

11. W sobotę 23. maja na mszy o 15:oo klasa czwarta, która w zeszłym roku przyjęła I Komunię św. podziękuje Panu Bogu za otrzymany Dar w I rocznicę.

12. Do końca maja proszę wrzucić do skrzynki pocztowej na Pałacowej 5 swoją propozycję, gdzie moglibyśmy zaplanować pielgrzymkę parafialną w kraju lub za granicę. Proszę się podpisać i zostawić nr telefonu. Później przedstawię anonimowo jakie są oczekiwania parafian w tym temacie. Brak propozycji też będzie cenną informacją. Co najmniej kilka osób często pyta mnie: czy są plany zorganizowania pielgrzymki parafialnej po trudach pandemii? Pielgrzymi dobrze wspominają naszą pielgrzymkę do Austrii i na Bawarię. Myślę, że ta sonda wiele wyjaśni i pozwoli ustalić cel i czas ewentualnego wyjazdu pielgrzymkowego według oczekiwań większości.

13. Doroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców będzie miała miejsce w niedzielę 30. maja. Szczegółowy program dostępny jest na plakacie znajdującym się w gablotce oraz na stronach parafii. Na pielgrzymce będzie obowiązywał limit wiernych (ok. 10 tys. osób) oraz obowiązek zachowania norm sanitarnych (na piekarskim wzgórzu: dezynfekcja dłoni i zasłanianie maseczką ust i nosa). Pielgrzymi będą zajmowali miejsca w oznaczonych kolorem sektorach. Zachęcamy wiernych do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego. Od dziś tj. 16. maja do następnej niedzieli 23. maja można się zapisać w zakrystii do fizycznego udziału w pielgrzymce - będzie również przekaz medialny. Podajemy imię nazwisko oraz dokładny numer telefonu. Osoby zapisane otrzymają później (25-27 maja) opaski na rękę, przygotowane w odpowiednich kolorach, na podstawie których będzie możliwy wstęp pielgrzymów do sektorów. Szafarzy prosi się o pomoc w rozdzielaniu Komunii św. (wpierw kontakt z proboszczem).

14. Da Bóg doczekać, 3. czerwca będziemy wspólnie przeżywać Boże Ciało. Będzie już możliwa procesja z zachowaniem pewnych zasad. Już za tydzień poinformuje parafian o szczegółach organizacyjnych tego uroczystego dnia.

15. Osoby należące do Apostolatu Margaretka i zainteresowane pielgrzymką do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się  w sobotę 12 czerwca, proszone są o kontakt z proboszczem

16. Poproszono mnie o przekazanie ważnej informacji prezydenta naszego miasta. Oto ona: W dniach 17.05-15.06 2021, trwał będzie nabór wniosków do nowego programu dofinansowań „Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisław Śląski”. Realizacja inwestycji będzie w 2022 roku. Szczegóły są na plakacie w gablotce przy chodniku i na https://wodzislaw-slaski.pl/wymiana-zrodel-ciepla-nowa-dotacja

17. Domy rekolekcyjne w Kokoszycach i Brennej wznawiają organizacje rekolekcji