WYBORY PARAFIALNYCH RAD DUSZPASTERSKICH (PRD)

W ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

W adhortacji apostolskiej "Christifideles laici"- O powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie współczesnym- bł. Jan Paweł II zwrócił uwagę na formy osobistego udziału katolików świeckich w życiu Kościoła. Pisał m.in.: „Jest rzeczą konieczną, by każdy katolik świecki miał zawsze żywą świadomość tego, że jest "członkiem Kościoła", czyli osobą, której dla dobra wszystkich zostało powierzone oryginalne, niezastąpione i ściśle osobiste zadanie. Na tle tego stwierdzenia wypowiedź Soboru o niezbędnej potrzebie indywidualnego apostolstwa świeckich jawi się w całej pełni swego znaczenia”. Niewątpliwie, podstawowym miejscem, gdzie uwidocznia się świadomość bycia członkiem Kościoła, jest wspólnota parafialna, stąd też potrzeba szczególnego zatroskania o jej życie, rozwój, codzienne funkcjonowanie. Wytyczając drogę Kościołowi na nowe tysiąclecie, odwołuje się do rad duszpasterskich, jako struktur, które mają kultywować i poszerzać przestrzenie komunii kościelnej. Komunia ta powinna być widoczna w relacjach między biskupami, kapłanami i diakonami, między duszpasterzami, a całym Ludem Bożym, między duchowieństwem i zakonnikami, między stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi.

Wybrane kryteria doboru kandydatów do PRD w Archidiecezji Katowickiej.

Kandydatami na członków do PRD mogą być  pełnoletni (tzn. liczący przynajmniej 18 lat) katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych i są znani z zasad życia zgodnego z etyką katolicką.

Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom danej wspólnoty parafialnej. Nazwiska kandydatów są przekazywane w formie pisemnej proboszczowi. Lista kandydatów zostaje zamknięta tydzień przed wyborami.

Górną granicę przyjętych kandydatur obliczamy tak, aby na każde miejsce w PRD w wyniku wyborów przypadało nie więcej niż dwóch kandydatów.

Tydzień przed wyborami proboszcz informuje wszystkich wiernych o nazwiskach zgłoszonych kandydatów i udostępnia im listy wyborcze ułożone alfabetycznie.

Każda lista wyborcza do PRD zawiera następujące informacje o kandydatach: imię, nazwisko, rok urodzenia, zawód i ulicę zamieszkania (ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych nie wymaga się podania na liście dokładnego adresu zamieszkania np. numeru domu).

W naszej parafii zgłoszenia kandydata w formie pisemnej można przekazać bezpośrednio proboszczowi, lub w celu zachowania anonimowości wrzucić takie zgłoszenie do skrzynki pocztowej na probostwie. Zgłoszenie powinno zawierać pisemne oświadczenie zgody kandydata na udział w wyborach,  imię nazwisko, rok urodzenia, zawód i ulicę zamieszkania oraz, że przyjął sakrament bierzmowania. (od środy będzie można zabrać z kościoła wzór takiego zgłoszenia). Zgłoszenia przyjmowane są do 11.05.2012r.

W niedzielę 13 maja br. do publicznej wiadomości zostaną podane nazwiska osób zgłoszonych do wyborów Rady Parafialnej, które otrzymały najwięcej głosów i znajdą się na liście wyborczej.

W niedzielę 20 maja spośród tych kandydatów w bezpośrednich wyborach zostanie wybranych przez parafian 6 osób, członków tworzącej się Rady Parafialnej, czyli grupy wiernych świeckich mających za zadanie wyrażać swoje roztropne opinie i sugestie ukierunkowane na dobro duchowe i materialne całej naszej wspólnoty parafialnej.

W wyborze kandydata do Rady kierujmy się wyłącznie sumieniem i poczuciem odpowiedzialności za parafię. Niech ten wybrany przez nas kandydat będzie tym, który może coś twórczego wnieść do życia parafii. Ktoś, o którym można powiedzieć, że kocha Boga i Kościół.